úterý 9. dubna 2013

Umeboshi – japonská švestka pro vaši kondici


Umeboshi – japonská švestka pro vaši kondici

 
 
Umeboshi je název pro sušené a nakládané japonské švestky, hodně neobvyklé slano-kyselé chutě. Když si jednu dáte, nakopne vás energií na zbytek dne. Stejně jako samuraje. Švestky ume byly totiž součástí jejich jídelníčku, něco jako samurajské zázračné jídlo.
Švestičky umeboshi dokážou zahnat únavu a celkově skvěle vyladit váš organismus. Více než tisíc let se užívají při nechutenství, žaludečních potížích, nachlazení, kašli i horečkách. A jak si ukážeme dále, pomáhají skvěle i na řadu zdravotních neduhů současnosti.

Pozitivní účinky umeboshi

Stejně jako tělo potřebuje určitou teplotu pro to, aby správně fungovalo, tak krev musí mít určité pH, které si tělo musí udržovat ve velmi malém rozmezí spadajícím do lehké zásaditosti (pH7,31 do 7,42). Kolísání je tedy takřka nepatrné. Takto přesná regulace je důležitá, neboť větší odchylka vede nutně k narušení regulace velkého množství metabolických drah a fyziologických pochodů a postupně k celkovému rozvratu metabolismu.
Bohužel náš moderní způsob stravování (cukry, průmyslové zpracování potravin, nadbytek červeného masa apod.) nahrává tomu, že organismus je překyselený, což je ideální podmínka pro vznik řady více či méně závažných onemocnění. Přitom pouhých 10 gramů umeboshi dokáže zneutralizovat aciditu způsobenou příjmem 100g cukru. Ne nadarmo je ume švestka považována za královnu alkalizující potravy. 
Vitalizující a posilující vliv švestiček ume na náš organismus je výsledkem jejich zvýšené schopnosti odbourávat kyselinu mléčnou, která se v našem těle tvoří přirozenou cestou jako odpadní látka, a to ve zvýšené míře v důsledku stresových situací a při nedostatku kyslíku v tkáních. Nedostatečné odbourávání v těle vede k únavě, chronickým onemocněním, nachlazením, chřipkám a celkové slabosti či bolestem.
Dlouhodobě se předpokládá, že švestky ume mají antibakteriální vlastnosti. To potvrzují i některé studie. Zvláště silný antibakteriální vliv byl potvrzen proti bakterii Streptococcus mutans, která žije v ústní dutině člověka a naleptává zubní sklovinu a způsobuje tak zubní kaz i poškození dásní.
Podle některých studií, snižuje požívání umeboshi množství bakterie Helicobacter pylori. Jde o bakterii, která osidluje sliznici žaludku a dvanáctníku a způsobuje různé trávicí obtíže, končící často chronickým zánětem žaludku. Přítomnost bakterie zvyšuje i riziko karcinomu žaludku. Švestky ume prokazatelně zlepšují stav onemocnění a působí jako výborná prevence.
Současné studie poukazují také na tumory inhibující vlastnosti extraktu z umeboshi. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při inhibujícím působení na melanomy.

Ume švestky a využití v kuchyni

Jak vlastně probíhá přerod ze syrového ovoce v tu naloženou delikatesu z obchodu? Zralé ovoce se nakládá do nálevu se shiso listy. Ty mají vysoký obsah železa a antioxidantů a dávají švestkám ume a dalším výrobkům z nich typickou červeno-růžovou barvu. Pak jsou švestky sušeny a znovu nakládány a proces se mnohokrát opakuje.
Švestky ume se podávají buď celé, k čaji, s rýží (jsou výborným přirozným konzervantem pro onigiri - rýžové koule) nebo se používají k vaření. Umeboshi se používají také v podobě pasty nebo se z nich vyrábí ocet, který je výborný například k přípravě jednoduchého a velmi účinného detoxikačního přípravku (lžíce octu a sklenice vody).

Už jste se s nimi někdy setkaly či je ochutnaly? :-)

zdroj:

http://zdrava-vyziva.zdrave.cz/umeboshi-japonska-svestka-pro-vasi-kondici/ 

6 komentářů:

 1. Já je doma mám. A jsou táááák slané. Musím se hodně přemáhat abych je snědla, ale musím říct, že zapírají. Bolela mě hlava a pak najednou nic :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. fákt slané :-/, ale hlavní je účinek ;-)

   Vymazat
 2. Tak to zní moc zajímavě..ještě jsem je neviděla..Netušíš kde sehnat v kamenném obchodě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prodává je firma Country life, takže si myslím, že je lze určitě zakoupit v jejich kamenné prodejně v Praze :-) http://www.countrylife.cz/umeboshi-150-g-muso
   nebo také v Praze mají odběrné místo zde odkaz na e-shop Dia potraviny:
   http://obchod.dia-potraviny.cz/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=&category_id=24&product_id=1001&Itemid=26

   Vymazat
 3. No pani, to je fakt maly zazrak!:) kde by se tak dala sehnat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jej viděla zatím v skoro každé zdravé výživě- někde je měli i v ledničce ;-)

   Vymazat

Mockrát děkuji za komentář :-).
Na všechny dotazy odpovídám na svůj blog :-)ihned pod případný dotaz :-).
Děkuji za pochopení :-)
M.